Húsvéti tojás lehet a hímes tojás, karcolt tojás, festett tojás, pontozott tojás, rajzolt tojás, matricázott tojás. Kinek hogy tetszik úgy festheti, dekorálhatja. A variációk száma szinte végtelen, lényegében csak a kézügyességünk szabhat határt az elképzeléseinknek. Alábbi cikkünkben számba vettünk 7 olyan tojás díszítési technikát, melyet a család legkisebb tagjai is kipróbálhatnak. Bízunk benne, hogy örömötöket lelitek bennük és jó szórakozást jelentenek majd a hétvégén mindenkinek!
A húsvéti tojások elkészítéséhez először is fújd ki a tojásokat, vagy főzd meg őket keményre. A kifújáshoz először üss/fúrj egy-egy apró lyukat a tojás két végére, táblatűvel (térképtűvel) a legegyszerűbb, óvatosan rázd fel a tojást, hogy a sárgája kicsit összetörjön és az egyik lyukon keresztül fújj bele a tojásba olyan erősen, hogy a másik végén kifolyhasson belőle a tojás. :)
1. Rajzolt tojásTalán a legegyszerűbb módszer, ha előveszünk néhány színes filctollat és azokkal rajzolunk a tojások héjára. Készíthetünk rájuk szemeket, vicces arcokat, vagy lehet pöttyözni, csíkozni, cikkcakk vagy hullámos vonalakat rajzolni.
2. Festett tojás
Lehet a festék ételfesték, tojásfesték, de akár akrilfesték vagy ujjfesték (nálunk mindenféle festési technikára bevált, az ujjal való festést kivéve, mert a kislányom nem szereti ha összekeni bármivel az ujjait), tempera is. Tegyünk egy tálba a kívánt színből és hagyjuk hogy a gyermek maga nyomja bele a tojást a festékbe, vagy ecsettel vigyük fel a kívánt mintát, alakzatot a tojásokra.
3. Festés természetes anyagokkal
Ha természetes anyagokkal szeretnénk dolgozni, akkor használhatunk vöröshagyma héjat, csipkebogyót, kávét, céklalevet, vöröskáposztát. Ezeket minden esetben kb. fél óráig kell főzni, majd ebbe a lébe kell helyezni a tojásokat. A színük a felhasznált anyagok mennyiségétől és az ázás idejétől függően változhat. Minél tovább áztatjuk a tojásokat a főzetekben annál sötétebb árnyalatot fogunk kapni. Az elkészült tojásokat papírtörlőre téve hagyjuk megszáradni. Figyelem! Az áztató levek nem csak a tojásokat fogják befogni, hanem az edényeket is, ezért mindenképpen olyan edényt használj a festéshez, amit nem sajnálsz, vagy már nem használsz.

4. Matricázott tojás
Kipróbáltam, a legjobb ha minél kisebb méretű matricát használunk, de az is jó megoldás, ha a nagyobb matricákat oldalt néhány helyen bevágjuk, hogy rá tudjanak simulni a tojás felületére. Ha nem elég ragadós a matricánk akkor egy kis papír ragasztóval vagy barkács ragasztóval rásegíthetünk.
5. Karcolt tojás
Ez már a festett tojás továbbfejlesztett változata, a kész tojásokat száradás után egy hegyes eszközzel pl. fogpiszkálóval vagy hurkapálcával megkarcoljuk, hogy különböző mintákat rajzolhassunk így rájuk. Ezt mindenképpen csak nagyobb gyerkőcökkel ajánlom.
6. Pontozott tojás
Festékbe mártott hurkapálcával vagy fültisztító pálcikával a legegyszerűbb elkészíteni. Lehet körbejárva végigpontozni a tojásokat, vagy nagyobb festékpöttyöket tenni a tojásra és azokat például fogpiszkálóval elhúzni, hogy virágszirom, szív vagy hasonló formát kapjunk.
7. Ragasztott tojás
A kisebbekkel papírból kivágott mintákat is ragaszthatunk a tojásokra papír vagy barkács ragasztóval. Beboríthatjuk a tojás egész felületét papírból kivágott körökkel vagy négyzetekkel, vagy a kivágott alakzatok is adhatják a mintát, amit tovább lehet díszíteni filctollal vagy akár zsírkrétával. Szórhatunk a ragasztóval bekent tojásokra csillámot, vagy ragaszthatunk rájuk flittereket, akár pici pompomokat is. Ha van forma lyukasztónk, készíthetünk vele kis virágokat, köröket stb. és azokat is felragaszthatjuk a tojásokra.
Mindenkinek kellemes időtöltést és jó szórakozást kívánunk az Ünnepre. A lányoknak sok locsolót kívánunk hogy el ne hervadjanak, a fiúknak sok finomságot kívánunk a locsolásért cserébe.