Egy újszülött számára az egyetlen játék, amely lekötheti az érdeklődését, az te magad vagy, az anyukája, apukája, nagypapája, nagymamája. Amikor azonban 3-4 hónapos kora körül kezdi felfedezni kezét és lábát, már örömet fog neki szerezni a játékaival való ismerkedés, vagy éppen színes könyvecskék nézegetése. Szülőként az a feladatod, hogy megtaláld azokat a játékokat, amelyek segítik a tanulását és a fejlődését. Íme néhány életkornak megfelelő játékötlet a babád számára.
Újszülött - 2 hónapos korig
Egy újszülött számára az, hogy karjaiban tartod, vicces, vidám vagy furcsa arckifejezéseket mutatsz, nem kevesebb, mint játék számára. Még akkor is, ha mondókázol vagy énekelsz neki, ezt ő egy játéknak fogja fel és biztosan örülni fog neki.
3-6 hónapos gyermekek
A babáknak szánt játékoknak nem kell mindenképpen divatosnak lenniük. Az fontos, hogy a baba a kis kezébe tudja fogni, tapogatni, nyomkodni, csörögni, zörögni tudjon vele.
- Ebben a korban jó ötlet a hangot adó játékok vásárlása, az élénk színű, csörgő, zörgő játékok vagy például műanyag kulcsok, egyebek, amiket zörgethet, lóbálhat, dobálhat.
- A puha kitömött állatok, babák vagy más, különböző formájú, méretű, színű és textúrájú játékok szintén segítik az összpontosítást.
- Vastag lapos vagy baba könyvek, fényes illusztrációkkal vagy előugró figurákkal segítik a csecsemők vizuális fejlődését, és kapcsolatokat képeznek az agyukban. Olvass neki minden nap egy kicsit és közben mutass a képekre.
- A baba fürdése közben fürdőjátékokat tehetsz a kádba, vagy azokat a baba kezébe adhatod. Ez nem csak a fürdést teszi szórakoztatóvá, hanem az elméjét is foglalkoztatja.
7-9 hónapos gyermekek
Amint a csecsemő elkezd kúszni, vásárolhatsz olyan játékokat, amelyek a lábak használatát is igénylik.
- Például kisebb méretű labdák dobálása vagy olyan játékok, amelyek azonnal mozgásba lendítik őket.
- Már adhatsz neki rakosgatható csészéket vagy nagyobb méretű építőelemeket is, tetszeni fog neki, hogy ő építhet, majd rombolhat és hogy ezt újra és újra el lehet játszani. Ez a dolgok állandóságát mutatja be számára.
10-12 hónapos gyermekek
Ebben a korban a baba már gyorsan kúszhat-mászhat, felhúzhatja magát álló helyzetbe, vagy már kezdi a járás jeleit mutatni. Ezért nagyon szeretne olyan játékokkal játszani, amelyeket irányíthat vagy hasonlóan használhat mint ahogy a felnőttektől látja.
- A toló- és húzó játékok, a ráülős játékok vagy a dömperek meglovagolása javítja fizikai koordinációját.
- Ha játék közben mondókázunk nekik, vagy rövid énekeket ismételgetünk, arra ösztönözzük, hogy fejlessze beszédét és kommunikációs képességeit.
- A szerepjátékok, például játéktelefonok, bábok, konyhai szettek és hasonlók lehetőséget nyújtanak nekik a való élet megismerésére. Utánozhatnak velük minket, ami számukra az egyik legjobb móka a világon.
- A különböző formájú, színű és textúrájú alapanyagok (például: bab, lencse, tészta stb.) és a gyurmák, zsírkréták kihozzák kreativitásukat.
Néhány további tipp, amelyet figyelembe kell venni a csecsemőknek szánt játékok vagy könyvek kiválasztása során:
- Nem lehetnek mérgezőek és nem lehetnek élesek.
- Meg kell felelniük az adott korban elfogadott minőségi előírásoknak.
- Kerülje a PVC-ből vagy ólomalapú festékből készült játékokat.
- Ne vásároljon olyan kis méretű játékokat, mint a golyók, amelyeket a baba könnyen lenyelhet.
- A játékokban található elemeket szilárdan kell felszerelni és lezárni.
- Gyermeke mindig legyen felügyelet alatt, amikor játszik.
Végül ne felejtsük el, hogy a csecsemők figyelme korlátozott. Amivel szeretnek ma játszani, az másnap nem biztos hogy érdekli őket. Ezért a babának olyan játékokat és játékötleteket kell választani, amelyek korának megfelelőek, biztonságosak és változatosak.