Sajnos az utóbbi időben rendkívüli módon beköltözött életünkbe a technika, és ezzel együtt majdnem, hogy családtag lett a média és a reklám. A gyerekeknél az tapasztalható, hogy azokra a játékokra vágynak, amelyeket nap, mint nap reklámoznak a tévében. Ezzel nem is lenne semmi gond, hiszen ezek között is vannak nagyon hasznosak, de csak is a szülőtől függ, hogy végül mivel is játszik gyermeke.
Csak emlékezzünk vissza arra az időre, amikor mi magunk voltunk gyerekek! Mennyire örültünk egy egyszerű kis plüssmacinak, labdának, építőkockának, egy sakktáblának, kisautónak, kis műanyag katonáknak, egy műanyag babának, amit kedvünkre öltöztethetünk, vagy egyszerűen egy tiszta papírlapnak, sok színes ceruzával. Régebben a rossz idő egyet jelentett egy nagy családi kártya- vagy társasjáték partival, ma azonban itt az X-box, PlayStation, számítógép, tablet és az okostelefon, telis tele olyan játékokkal, amivel egyedül is eljátszik a gyerek. Válasszunk bármilyen játékot gyermekünknek, mindegyiknek meglesz és meg is van a maga szerepe.
Milyen a jó játék?
Sokfajta játék lehet “jó” játék – vélik a játékboltok szakemberei. Mindenképpen szerencsés, ha sorakoznak a polcon olyan játékok is, amelyekkel a kisgyermek önállóan tud játszani, amelyhez egyedül bíztatás nélkül is hozzányúl, illetve érdemes beszerezni olyan játékokat is, amelyek a közös játékélményével gazdagítják a gyerekeket, amivel a Kicsi nem csak egyedül játszhat, hanem a szülőkkel vagy akár a kortársakkal közösen. Ugyanígy az édesanya kisbabával való játékos foglalkozása sokat hozzátesz a baba értelmi fejlődéséhez, miközben a szülő-gyermek kapcsolat is elmélyül.
A jó játék ismérvei:
- a kisbabát/kisgyereket leköti, szórakoztatja, örömmel tölti el
- nem unja meg az első használat után, hanem a játékkészlet hasznos darabja marad sokáig
- a gyerekek életkorának megfelelő játék (a felnőttek ezzel sokszor mellélőnek)
- a tanulást, fejlődést és az ügyesedést szolgálja
- olyan szabadtéri játékok, amelyek mozgásra ösztönzik a gyerekeket
- biztonságos (pl. lekerekített élek, természetes anyagok)
- ami akár évekig is a kedvenc maradhat.
Milyen játékokat ajánlanak a gyermekpszichológusok?
Szegleti Gabriella gyermekpszichológus úgy véli, hogy a játék soha nem felesleges időtöltés, a gyermekek öngyógyító folyamatainak legfontosabb eszköze. „Pszichológiai szempontból a játék az, ami felkészíti az egyedet az életre, a tapasztalatszerzés egy módja, "szelep", mely a felhalmozott energia levezetésének fontos eszköze, regenerál, felfrissülést nyújt. Minden játéknak megvan a maga szerepe, és funkciója adott életszakaszban – magyarázza Szegleti Gabriella.
Így vegyünk játékot – szakértőnk tanácsai:
• életkornak megfelelő játékot válasszunk
• nem a mennyiség, sokkal inkább a hasznosság domináljon a választás során
• ne vegyünk feltétlenül mindent meg játékként, mert az elnyomja a gyermek kreativitását
• a legjobb fejlesztő játék sem ér semmit, ha nem az adott gyereknek való (túl egyszerű, túl nehéz)
• MINDEN játék fontos lehet, még egy „lövöldözős” is, nem eltiltani kell ettől a gyermeket, hanem megérteni, miért játssza
• nem kell mindenáron együtt játszani, fontosak azok a játékok, melyek segítik az önálló játéktevékenységet
• a gyermekek ösztönösen tudják, mire van szükségük, ez alapján fognak játékot választani, és játszani
• a videójátékok is lehetnek hasznosak, olyan készségeket fejleszt, mely segítik a mai világban a boldogulást
• soha nem a tiltás, sokkal inkább a kontroll fontos a játékok választása során, hiszen a nevelés, szocializálás, életre való felkészítés legfontosabb eszköze.
Forrás: szuloklapja.hu